Dôchodkové piliere

Mnohí z nás pracujú väčšiu časť svojho života. Málokto sa chce v starobe po odpracovaných rokoch trápiť nedostatkom financií. Keď však príde otázka “Ako si udržím svoj štandard?”, prichádzajú prvé možnosti. Jednými z nich sú II. alebo III. pilier. Efektívnejšou možnosťou je vlastná renta, a teda finančná nezávislosť.

Renta a finančná nezávislosť spadá do samostatnej kategórie. Poďme sa však pozrieť čo je II. a III. pilier, ktoré nám zabezpečujú základ dôchodku.

II. Pilier

Starobné dôchodkové sporenie (SDS) je Váš osobný dôchodkový účet, na ktorý sa odvádza každý mesiac 4% z Vašej hrubej mzdy. Máte tak prehľad o stave účtu a predbežnej výšky Vášho dôchodku.

III. Pilier

Doplnkové dôchodkové sporenie (DDS), je forma dlhodobého sporenia na dôchodok. Financie do III. piliera si odvádza každý dobrovoľne a z vlastných zdrojov. Doplnkom môže byť príspevok od zamestnávateľa, ktorý máte možnosť si uplatniť v daňovom priznaní.

ČASTÉ OTÁZKY

FAQ

Ak ste nenašli odpoveď na svoju otázku, neváhajte ma kontaktovať nižšie.

Musím platiť za II. pilier?

Nie.

Nasporené peniaze z 3. piliera si môžete vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. Svoje vklady si môžete vybrať predčasným výberom najskôr po 10 rokoch od trvania zmluvy. Ďalší výber potom môžete zrealizovať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej.

Do výšky maximálne 6% z Vašej hrubej mzdy.

Maximálne 180 EUR.

S veľkou pravdepodobnosťou nie. 

Samostatná renta, ktorá nahrádza nedostatok peňazí v starobe.

Finančná nezávislosť je stav, kedy má človek dostatok majetku na to, aby si vedel vyplácať tzv. rentu. Len niektorí však vedia, akú presnú sumu potrebujú mať pripravenú a ako dlho ju môžu čerpať. 

Ak sa budeme spoliehať iba na štát odhadovaný dôchodok môže byť minimálny alebo aj žiadny. Ideálnym riešením je začať si tvoriť vlastnú rentu a nečakať.